Poradnik ślubny. Niezapomniane chwile podczas zabawy weselnej. Jak to zrobić?

Poradnik ślubny. Niezapomniane chwile podczas zabawy weselnej. Jak to zrobić?

Oceń stronę

Jestem pewny, że poradnik ślubny pokazał Ci nowe spojżenie na wiele tematów. Jesteś podczas etapu, gdzie to czym najbardziej się stresowaliście jest już za Wami. No prawie. Został jeszcze pierwszy taniec. Przyjeżdżając na miejsce zabawy zawsze prosimy Was żeby poczekać na nas aż będziemy obok. Fotograf i filmowiec musi zaparkować auto co często jest wyzwaniem w gąszczu przybywających gości weselnych. Jeżeli już nam się to uda zmierzamy w Waszym kierunku i razem z rodzicami dajemy znać, że zabawę czas zacząć. Teraz nie macie już rejestratorów i przyszedł czas na reportaż ślubny z prawdziwego zdarzenia.

poradnik ślubny

Najważniejsze dla mnie jako kamerzysty na wesele jest żeby uchwycić momenty, których w tym „szaleństwie” często nie będziecie pamiętać i przypomną o nich dopiero fotografie i film. Dobry fotograf i filmowiec to osoba, która jest obok ale tak jak by go nie było. Staramy się wtopić w tłum, wejść w fajny kontakt z gośćmi żeby się nie krępowali przed naszymi obiektywami. Świetne kadry powstają w momencie, gdy ludzie widzą, że jesteśmy normalnymi uśmiechniętymi ludźmi, którzy nie „gryzą” i nie szukają niepotrzebnej sensacji.

Oczywiście muszę wspomnieć o tym co dzieje się jeszcze wcześniej przed wejściem na salę. Jeżeli jest taka potrzeba to proponujemy rodzicom czy obsłudze, żeby przywitanie nie odbywało się bezpośrednio w drzwiach. Dobrze jest podejść trochę do przodu, a przestrzeń, która się stworzy da nam większe pole do popisu. Przypominamy o tym przed weselem w planerze ślubnym, ale jeżeli zachodzi taka potrzeba to później też służymy pomocą.

poradnik ślbuny

Dobrą radą dla naszych par jest to, aby po przywitaniu Państwo Młodzi zaprosili gości na salę. Gdy już wszyscy się ustawią z szampanem w ręku przyjdzie moment na wejście bohaterów tego dnia. Wygląda to dużo fajniej, gdy nowożeńcy wchodzą do pełnej niżeli do pustej sali.

Tutaj nasze podpowiedzi się nie kończą. Nadal możemy Wam pomóc w dopracowaniu wielu szczegółów.

Magiczny pierwszy taniec – poradnik ślubny

Jestem przekonany, że każdy pierwszy taniec jest wyjątkowy na swój sposób. Widziałem ich bardzo dużo i czy jest to forma profesjonalna z kilku minutowym układem, podnoszeniem, ciężkim dymem, laserami czy też spokojne bujanie się z kilkoma obrotami zawsze ma swój urok. Dlatego, że jest to Wasz pierwszy taniec. Nikogo innego.

poradnik ślubny

Warto tutaj pamiętać o kilku rzeczach. Ciężki dym można bardzo łatwo zepsuć. Chociażby takim prostym czynnikiem jak włączona klimatyzacja skierowana na parkiet. Rozdmucha go w kilka chwil. Dobrze jest jak ktoś z zespołu czy DJ poprosi rodziców o przypilnowanie swoich pociech ponieważ mogą taki taniec w chmurach również utrudnić.

pierwszy taniec

Krojenie tortu ze smakiem – poradnik ślubny

Może dla Was to co zaraz napiszę nie będzie tak ważne, ale od strony wizualnej ma znaczenie. To, gdy tort pojawi się przy Was i jak zachowa się obsługa go prowadząca ma tutaj znaczenie. Wyobraźmy sobie taką sytuację z życia wziętą. Para Młoda stoi na parkiecie i oczekuje na wjazd tortu. Obsługa pali race i powoli podjeżdża do nowożeńców. Cały czas jednak ktoś z obsługi robi coś przy tym torcie. Przestawia nóż, ustawia talerze, mówi coś do Młodej Pary na ucho. Race się palą fotograf chce zrobić dobre zdjęcie, a tu się nie da. Nie ma czystego kadru bez obsługi zawracającej w tym momencie niepotrzebnie głowę. Race się kończą, wylany ciekły azot, dymek zniknął, a na zdjęciach Młoda Para i obsługa centralnej części kadru. Goście weselni w tym momencie nie zwrócą na to uwagi ale my już tak.

krojenie tortu weselnego

Zdjęcia grupowe jakich nigdy nie zapomnisz – poradnik ślubny

Przez wiele lat testowaliśmy różne warianty robienia zdjęć grupowych z młodą parą na weselu. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie takich zdjęć podczas 25 minutowej przerwy między muzyką do godziny 20. Dlaczego do tej godziny?. Nie ma co się oszukiwać. Wasi goście będą po kilku kieliszkach, zabawa będzie trwała w najlepsze, a cały look ślubny z każdą kolejną godziną odchodzi na dalszy plan. Żeby takie zdjęcia przebiegły sprawnie możecie poprosić o pomoc kogoś z zespołu o wywoływanie poszczególnych stolików po kolei. Zdjęcia pojedyncze z babciami, chrzestnymi, rodzicami i rodzeństwem zróbcie na końcu jeżeli macie taką ochotę. Do takich zdjęć grupowych bardzo często się wraca, więc fajnie jest również zrobić jedno poważniejsze, a drugie bardziej zwariowane z finezją.

zdjęcia grupowe na ślubie
zdjęcia grupowe na ślubie

Mini sesja w dniu ślubu – poradnik ślubny

Czy warto poświęcić 20 minut na zdjęcia w dniu ślubu?. Oczywiście, że tak!. To jakie towarzyszą w tym dniu emocje i jak cudownie wyglądacie na sesji poślubnej już raczej Ciężko będzie powtórzyć. Na taką sesję możemy się wybrać przy sali weselnej lub gdzieś niedaleko. Dobrym momentem jest złota godzina przed zachodem słońca. Jeżeli pogoda dopisuje to można stworzyć super klimat i wykorzystać właśnie te kilkadziesiąt minut na kilkanaście dobrych zdjęć.

sesja plenerowa
sesja plenerowa

Atrakcje na weselu. Co jest fajne? – poradnik ślubny

Macie do wyboru naprawdę sporo ciekawych rzeczy. Ważne jest tylko żeby za bardzo nie przesadzić ponieważ może być tak, że zapomnicie o torcie. Tak miałem taką sytuację, że wesele prowadzone przez znanych DJ’ów miało tyle atrakcji i pokazów, że w momencie, gdy po północy już pożegnałem się ze wszystkimi wybiegł Młody Pan wołając żebym poczekał bo zapomnieli o torcie.

Jakie atrakcje wybierzecie zależy głównie od charakteru Waszego wesela. Są pary, które chcą mieć DJ’a i wodzireja z zabawami co blok muzyczny, a są pary, które wolą tylko tańce i oczepiny w formie minimum. Nie ma złotego środka. Tutaj wszystko zależy w 100% od Was.

Bardzo popularne są pokazy barmańskie tak zwany flair show, rolowanie/skrobanie lodów osobiście przez gości i Parę Młodą, fajerwerki na finał tego dnia czy puszczanie balonów z ledami.

zimne ognie

Prawie na każdym weselu pojawiają się zimne ognie, które zapalamy wybierając 20-30 osób. Ustawiamy się na zewnątrz w formie jaką wcześniej ustalimy. Nowożeńcy przez dwie minuty spędzają ze sobą czas blisko siebie, a goście oświetlają ich z każdej strony. Można to zrobić naprawdę super. Ważne, żeby znaczna część zgromadzonych miała zapalniczkę lub coś do odpalenia zimnych ogni.

zimne ognie

Czas się pożegnać, ale zabawa trwa! – poradnik ślubny

Fotograf ślubny i filmowiec ślubny zazwyczaj kończą pracę zaraz po oczepinach jeżeli takie się odbywają czyli około godziny 00:30. Byłem na takich ślubach, gdzie kończyłem swoją pracę o godzinie 22. Dlaczego tak się działo?. Wykonywałem film w formie teledysku, a oczepiny się nie odbywały. Wszystkie najważniejsze elementy zostały już uwiecznione i zamierzenia filmu spełnione. Oczepiny, jeżeli już się odbywają w dzisiejszych czasach są dość krótkie i trwają 30-40 minut. Nie raz tyle trwają całe filmy z wesela, więc robi się je raczej w skróconej formie.

oczepiny ślubne

Ważne sprawy organizacyjne, z których możecie skorzystać:

  • po przyjeździe i powitaniu zaproście najpierw na obiad, a następnie życzenia (sprawdza się)
  • podczas pierwszego tańca niech rodzice przypilnują swoje pociechy
  • zdjęcia grupowe do godziny 20
  • mini sesja 20 minutowa w dniu wesela
  • podziękowania dla rodziców około 22

Zapraszam na kolejną część poradnika ślubnego o wymarzonej sesji plenerowej.

Zobacz inne nasze poradniki


O autorze

Arkadiusz Zajas jest twórcą filmów ślubnych, komercyjnych jak i zdjęć reklamowych. Założyciel marki Allemedia w 2008 roku kontynuuje swoją podróż realizując różne projekty zostawiając w nich cząstkę siebie. Cykl wpisów poświęcony branży ślubnej ma na celu pokazanie od kuchni jak wygląda praca fotografa i filmowca ślubnego i również pomoc w organizacji tego wymarzonego dnia.

Strony, które warto zobaczyć

Filmowanie ślubne i fotografia ślubna, które wykonujemy z pasją od kilkunastu lat.

Poradnik ślubny, w którym znajdziesz wiele porad odnośnie przygotowania do ślubu, wesela i pracą z nami.

Gazeta Weselna – darmowy szablon. Popularna atrakcja na weselu, z której skorzystało już setki Młodych Par.

Jeżeli nie masz czasu na samodzielne wykonanie gazety weselnej to zleć jej wykonanie nam. Zobacz ile kosztuje Gazeta Weselna i Gazeta Ślubna.