Poradnik ślubny. Na co zwrócić uwagę przeglądając ofertę i portfolio?

Poradnik ślubny. Na co zwrócić uwagę przeglądając ofertę i portfolio?

Oceń stronę

Poradnik ślubny część druga. Jesteśmy już w momencie poradnika ślubnego, w którym przeszukaliście cały internet i przyszedł czas na pierwszy kontakt z usługodawcą w celu poznania szczegółowej oferty.

Jest kilka możliwości na kontakt z taką osobą. Formularz kontaktowy na stronie, wiadomość przez media społecznościowe czy też wykonanie telefonu.

Najmniej angażującą metodą jest wysłanie wiadomości, jednak ja osobiście polecam Wam wykonać telefon i zacząć poznawać tą osobę lepiej zadając pytania osobiście. 

Na samym początku nie pytajcie kamerzysty czy fotografa ile to kosztuje nawet bez zapytania o datę realizacji. Zapytajcie o dostępność terminu i czy usługodawca działa na obszarze Waszego ślubu. Nie ma nic gorszego niż zapytanie najpierw o cenę nie znając dokładnie tego co może zaoferować fotograf/filmowiec. Poniżej przygotowałem listę pytań jakich spodziewamy się z Waszej strony.

Będzie dużo pytań ale warto – poradnik ślubny

Poradnik ślubny

Możecie zapytać o takie sprawy jak:

 • czy termin jest dostępny?
 • czy pracuje na naszym terenie i czy dojazd jest dodatkowo płatny?
 • ile zdjęć możemy otrzymać?

Tutaj w zależności od fotografa ślubnego często jest to 250-300 w pełni obrobionych zdjęć. Znajdziecie również oferty, w których nie ma limitu zdjęć. Fotograf tłumaczy to tym, że skoro zrobił dobre zdjęcie to dlaczego ma go nie oddać i skasować?. W takim momencie możecie się spodziewać około 600 obrobionych fotografii. Są również osoby, które za dodatkowe zdjęcia oczekują opłaty od sztuki.

 • czy fotograf/filmowiec będzie osobiście wykonywał zdjęcia?

Spotkałem się z sytuacjami, gdzie młoda para podpisał umowę z fotografem ślubnym nie zwracając uwagi na to czy fotograf będzie osobiście wykonywał zdjęcia czy wyśle pracownika. Uwierzcie, że mina młodej pani widząca inną osobę niż tą, z którą podpisywała umowę jest bezcenna… Szukasz fotografa kilka miesięcy, znalazłaś tego co tworzy w stylu, który Ci odpowiada, a przychodzi jego pracownik czy kolega.

 • czy fotoksiążka lub album tradycyjny jest w cenie, a jak nie to ile kosztuje dodatkowo?
 • czy zdjęcia jakie otrzymamy są w pełnej rozdzielczości?

Jest to ważne w momencie, gdy chcecie zrobić sobie powiększenia jakiegoś zdjęcia i na przykład powiesić na ścianie.

 • czy jeżeli niektóre zdjęcia są czarno białe to będą również wersje w kolorze?
Poradnik ślubny
 • czy poza zdjęciami możemy spodziewać się slideshow ze zdjęciami?
 • od kiedy zaczynasz i kończysz pracę?

Często fotografowie z góry określają czas swojej pracy. Na przykład pracują 12 godzin od momentu wyznaczonego przez młodą parę. Drugi model pracy to na przykład praca od przygotowań do oczepin.

 • czy w cenie jest sesja plenerowa, a jak nie to ile wynosi dopłata?
 • czy zdjęcia będą dostępne w formie galerii online, aby wysłać gościom?
 • jaki jest czas oczekiwania na zdjęcia i film?

Jesteś w połowie! Dasz radę 🙂 – poradnik ślubny

Normalnymi terminami na oddanie zdjęć lub filmu ślubnego to od miesiąca do 3 miesięcy. Czas ten zmienia się w zależności od fazy sezonu. Szybciej otrzymacie swoja pamiątkę ze ślubu w kwietniu niż w październiku.

 • czy posiadasz ukończony kurs liturgiczny?

Warto o to zapytać bo czasami zdarzają się księża domagający się takiego potwierdzenia. Osoba jego nie posiadająca może nie być dopuszczona do utrwalania Waszego ślubu.

Poradnik ślubny
 • czy jest możliwość zobaczenia całego przykładowego filmu ślubnego?
 • czy wykonywany będzie również teledysk ślubny?
 • w jakiej jakości jest film. Full HD czy też 4K?
 • czy teledysk i film będą dostępne dla gości online?
 • czy wykonywane będą ujęcia z drona?
 • w jakiej formie otrzymamy film ślubny i czy będzie to pendrive?

Tutaj należy zwrócić uwagę, że film Full HD czy 4K nie zmieści się na płytę DVD i żaden odtwarzacz nie odtworzy jakości 1080p. Na DVD pojawi się materiał 480p bardzo słabej jakości. Dopiero podczas streamingu lub odtwarzając materiał z pendrive będziecie mogli otrzymać jakość 1080p lub 2160p.

 • czy po otrzymaniu filmu możemy nanosić poprawki?
 • czy możemy mieć wpływ na podkład dźwiękowy w filmie?
 • ile wynosi zadatek/zaliczka?
 • ile taka usługa kosztuje i co jest dodatkowo płatne?

Oczywiście są to pytania, które najczęściej zadają mi pary. Wy nie musicie ich wszystkich zadawać i zapewne będziecie pytać o wiele innych rzeczy. Po zakończeniu rozmowy poproście o ofertę w formie PDF na email.

Poradnik ślubny

Na co zwrócić uwagę przeglądając portfolio. Poradnik ślubny.

Jest kilka ważnych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w zależności w jakim miejscu się znajdujemy. 

Strona internetowa

 Jeżeli już na nią trafiliście to sprawdźcie czy w ostatnim sezonie były jakieś aktualizacje na blogu jeżeli taki prowadzi. Często znajdziecie tam sporo ciekawych informacji i relacji z życia zawodowego fotografa ślubnego. Sprawdźcie czy znajdują się tam większe części reportaży ślubnych i sesji plenerowych. Tutaj fotograf nie powinien wiele ukrywać. Jest to jego wizytówka i zapewne pochwali się najlepszymi swoimi pracami. Ważne, żeby nie były to pojedyncze super zdjęcia.

Sesja plenerowa kasprowy wierch tatry

Zwróćcie uwagę na styl fotografa i czy tego właśnie oczekujecie. Czy dominują zdjęcia z sesji glamour, rustykalnych, sesji w górach, lasach, parkach, miastach itp. Znając tą branżę wiem, że zazwyczaj fotografowie lubiący naturę nie przepadają za sesjami miejskimi i na odwrót. Ważne żeby przeważały zdjęcia w klimacie jaki Was najbardziej zainteresował skoro już się z nim lub nią kontaktujecie.

Przeglądając portfolio filmowe zobaczycie głównie teledyski ślubne czyli połączenie dnia ślubu z sesją plenerową bądź też sam dzień ślubu. Nie oczekujcie, że film 60 minutowy będzie dostępny publicznie. Jest to rzadkie zjawisko ze względu na wizerunek i to, że ślub to prywatna impreza. Nie sądzę, żeby pary i goście chcieli, aby oglądali ich wszyscy podczas dzikiej zabawy w większości po procentach. Jeżeli chcecie oglądnąć cały gotowy materiał po prostu poproście o to filmowca i udostępni taki film ślubny do którego upublicznienia ma takie pozwolenie. 

Fotografia i filmowanie ślubne

Instagram

Tutaj w większości przypadków spodziewajcie się filmów do 60 sekund i maksymalnie kilku zdjęć danej pary. Instagram właśnie do tego został stworzony. Powinniście zwrócić uwagę czy fotograf ślubny / filmowiec ślubny jest aktywny w publikowaniu zdjęć , filmów czy relacji. Im więcej wartościowych aktualizacji w klimacie, który Was przekonał tym lepiej.

Wiem z doświadczenia i pytam każdej zdecydowanej pary czy oglądali oboje moje prace i czy akceptują stylistykę i formę prezentacji ich wyjątkowego dnia. Dzięki temu mam komfort pracy bo wiem, że moje pary nie będą oczekiwać czegoś czego po prostu nie robię i nie ma tego w internecie. Jeżeli młoda para wybiera film w formie teledysku 15-30 minut to nie może na przykład oczekiwać, że na takim filmie ślubnym pojawi się całość kazania czy wszystkie czytania.

Sesja plenerowa biała woda pieniny

Podobnie jest z zabawą na sali. Będą w takim filmie ślubnym znajdowały się głównie urywki z parkietu i ujęcia w formie przebitek z tego co dzieje się wszędzie poza parkietem. Ujęcia toastów, rozmawiających, śmiejących się gości itp. Inaczej jest z filmem 45-60-80 minut. Tutaj jest większe pole do popisu. Można zawrzeć całe kazanie jeżeli para tego oczekuje, czytania, dłuższe ujęcia z parkietu.

Trzeba krok po kroku rozmawiając z parą młodą wytłumaczyć jak pracujemy i czego dzięki temu mogą się spodziewać. Dzięki szczerej i otwartej rozmowie wszystko pójdzie tak jak obie strony tego oczekują.

Zapraszam na kolejną część poradnika ślubnego o tym jak zaplanować dzień ślubu z fotografem i filmowcem?.

Zobacz inne nasze poradniki


O autorze

Arkadiusz Zajas jest twórcą filmów ślubnych, komercyjnych jak i zdjęć reklamowych. Założyciel marki Allemedia w 2008 roku kontynuuje swoją podróż realizując różne projekty zostawiając w nich cząstkę siebie. Cykl wpisów poświęcony branży ślubnej ma na celu pokazanie od kuchni jak wygląda praca fotografa i filmowca ślubnego i również pomoc w organizacji tego wymarzonego dnia.

Strony, które warto zobaczyć

Filmowanie ślubne i fotografia ślubna, które wykonujemy z pasją od kilkunastu lat.

Poradnik ślubny, w którym znajdziesz wiele porad odnośnie przygotowania do ślubu, wesela i pracą z nami.

Gazeta Weselna – darmowy szablon. Popularna atrakcja na weselu, z której skorzystało już setki Młodych Par.

Jeżeli nie masz czasu na samodzielne wykonanie gazety weselnej to zleć jej wykonanie nam. Zobacz ile kosztuje Gazeta Weselna i Gazeta Ślubna.