Poradnik ślubny. Gdzie szukać fotografa i filmowca ślubnego

Poradnik ślubny. Gdzie szukać fotografa i filmowca ślubnego

Oceń stronę

Pierwszy wpis na blogu pod tytułem „jak przeżyć ślub i nie zwariować – poradnik ślubny” będzie poświęcony niczemu innemu jak poszukiwaniom wymarzonego fotografa i filmowca ślubnego. Jako iż sam filmuję śluby i często fotografuję na swojej drodze spotkałem wiele osób, których podejście do tematu pozostawałoby wiele do życzenia, ale poznałem również wiele takich osób, od których sporo się nauczyłem. Nie mówię, że mój styl pracy jest idealny, ale dzięki doświadczeniu wiem co jest ważne i na co zwrócić uwagę podczas tego wyjątkowego dnia. Jest wiele czynników na jakie powinniście zwrócić uwagę jeszcze przed włączeniem przeglądarki czy mediów społecznościowych. Zacznijmy więc od początku. Jak i gdzie szukać fotografa ślubnego i kamerzysty na wesele?

Poradnik ślubny

„Budżet”poradnik ślubny

Co składa się na cenę usługi?.

Doświadczenie

Jest to bardzo ważny czynnik. Inną kwotę powie Wam osoba dopiero zaczynająca a inna z 10  letnim stażem po 300 weselach.

Sprzęt

Są aparaty/kamery za 5000zł a także takie za 25 000zł. Można kupić obiektywy do 2500zł lub taki z wyższej półki za 10000zł w górę. Wynajęcie kogoś kto posiada sprzęt z wyższej półki musi kosztować więcej bo skąd miałby pieniądze na ten sprzęt?.

Czas pracy

Tutaj w zależności od potrzeb możecie wybrać szereg usług, które odpowiednio kosztują. Sesję narzeczeńską, plener w innym dniu niż wesele, filmowanie z powietrza, film z podziękowań dla rodziców. To wszystko wymaga czasu, a co za tym idzie przekłada się na wynagrodzenie. W dniu ślubu usługodawcy różnie określają swój czas pracy. Jedni pracują 12h i to para młoda ustala kiedy ma się u nich taka osoba pojawić. Inne osoby pracują od przygotowań do oczepin czyli maksymalnie do 1:00 nad ranem następnego dnia.

Ilość otrzymywanych “rzeczy” w ramach usługi

Chodzi o pudełka z pendrive, pudełka na odbitki, foto obrazy, fotoksiążki, albumy tradycyjne wyklejane, filmowanie z powietrza, ilość osób w ekipie, backup zdjęć i filmów na określony czas i tym podobne.

Zastanówcie się ile jesteście w stanie przeznaczyć na fotografa czy filmowanie ślubu i czy tak naprawdę chcecie wybrać dwie usługi czy też jedną. Na pewno znajdziecie na to odpowiedź w tym poradniku ślubnym. Działając w branży weselnej już kilkanaście lat dobrze pamiętam moje początki i za jakie honorarium oferowałem i wykonuje swoje usługi. Były one oczywiście adekwatne do umiejętności, sprzętu i wymagań jakie mi stawiano. Nie ma się co oszukiwać pierwsze zlecenie wykonałem za 1300zł brutto i było ono z przypadku. Jednak to temat na inny wpis. Dwanaście lat temu pieniądz miał nieco inną wartość, lecz nadal można znaleźć oferty 1500-1800zł

Poradnik ślubny

Opcja minimum „będzie Pani zadowolona”poradnik ślubny

Jeżeli chodzi o przedział cenowy do 2000zł  nie oczekujmy zbyt wiele. Są to oferty w większości osób początkujących lub też będących na etatach dorabiających sobie do pensji przez weekend. Oczywiście nie ma nic złego w dorabianiu do wynagrodzenia podstawowego. Zapewne portfolio nie jest zbyt bogate i jeżeli zależy Wam jedynie na normalnej pamiątce czyli „zwykłych” przeciętnie wykonanych zdjęciach to takie otrzymacie. Przeglądając portfolio takiej osoby raczej nie zobaczycie większej części reportażu ponieważ nie ma się czym chwalić. Na Waszym miejscu bardzo bym się zastanowił czy iść tą drogą ponieważ może Was to kosztować więcej nerwów niż przyjemności, a przecież ślub to powinna być przyjemność. Po odebraniu zdjęć nie oczekujcie efektu wow. Podobnie jeżeli chodzi o filmowanie.

Fotografia i filmowanie ślubne

Wybierając ofertę w tym przedziale cenowym może uda się Wam znaleźć ambitnego amatora ale to może jeden na 1000 i zapewne nie profesjonalista z działalnością gospodarczą i sprzętem oferującym unikalny look. Nie raz słyszałem historie, gdzie para szuka amatora, oczekuje od niego materiału ze średniej lub wyższej półki, a potem czytałem na grupach filmowych i fotograficznych rozpacz co to oni nie dostali i zaraz posypią się pozwy zbiorowe. Powiem więcej otrzymywałem takie zdjęcia i filmy z zapytaniem czy mogę coś z tym zrobić, aby ten materiał uratować. Niestety źle wykonanego zdjęcia czy filmu kolorem się nie uratuje. Szczególnie jak zdjęcia są nieostre tam gdzie miały być, a film robiony z ręki bez stabilizacji. 

Dlaczego o tym piszę?. Dlatego żeby osoba wybierająca opcję minimum nie miała potem pretensji do wykonawcy, że coś poszło nie tak. Ten przedział cenowy to właśnie rzut monetą.

Jak wyglądają takie zdjęcia?. Najlepiej wejść na jeden z wielu portali ślubnych i w wyszukiwarce podać przedział cenowy, a potem go zwiększać. Uwierzcie mi widać różnicę. 

Podsumowanie (czego się spodziewać)

 • Filmu często z „dużej kamery” sprzed lat lub bezlusterkowca z niewykorzystanym potencjałem
 • Jakość wizualna na niskim poziomie (brak głębi ostrości, niestabilne ujęcia, brak color gradingu)
 • Fotografii jak za dawnych dobrych lat. Proszę stanąć tam a ja zrobię zdjęcie. Błyskanie lampą błyskową głównie z korpusu lub jego całkowity brak 
 • Mało zaangażowanego wykonawcy lub wręcz za bardzo tryskającego entuzjazmem
 • Wiele rodzajów pakietów, gdzie po chwili zastanowienia jedyna rozsądna opcja to będzie ta najdroższa
 • Tego, że wybierając taką osobę mamy 50% szans, że coś pójdzie nie tak
 • Jednej osoby wykonującej usługę lub małżeństwa wykonującego film plus wideo w cenie normalnej jednej z usług
Fotografia i filmowanie ślubne

Opcja „może być”

Wchodząc w przedział cenowy 2000zł do 2800zł ze strony par młodych powinny zacząć się pojawiać już jakieś wymagania i oczekiwania. Jest to osoba, która może już pochwalić się jakimś doświadczeniem i stawia coraz śmielej kroki w branży ślubnej. Jest wielce prawdopodobne, że materiał będzie poprawnie wykonany, a wykonawca zaangażowany. Portfolio takiej osoby powinno zawierać przynajmniej kilka większych części reportaży jakie wykonał. Jeżeli nadal ktoś w tej cenie pokazuje tylko pojedyncze zdjęcia to jest to mocno podejrzane. Jednak nadal w tej kwocie ciężko szukać fotoksiążki w cenie lub sesji plenerowej w pakiecie. Zazwyczaj są one za dopłatą, ale pełne opcje też się znajdą. 

Spotykając fotografów w tej kwocie wielu z nich wolało wykonać plener lokalnie, żeby zrobić i mieć spokój. Rzadko spotykałem kogoś kto z entuzjazmem wybierał się w ambitniejsze bardziej oryginalne miejsca, które wymagają kilka godzin na dojazd i wykonanie sesji. Raczej skłaniali się do przekonywania, że piękny plener można wykonać nawet na łące w momencie, gdy klienci chcieli pamiątki w górach. Oczywiście piękny plener można wykonać na łące czy w lesie nieopodal, ale o plenerach popiszemy w innym wpisie. Zazwyczaj spotkacie tutaj osobę samodzielnie wykonując reportaż. Czasami spotykam ekipy będące parą.

Fotografia i filmowanie ślubne

Jeżeli zaś chodzi o stronę filmu to również możemy spodziewać się filmu, który będzie wykonany poprawnie. Wykonawca powinien mieć opcję filmowania z powietrza, bezlusterkowca z kilkoma obiektywami i stabilizację obrazu taką jak gimbal. Jeżeli zapytacie taką osobę o udostępnienie przykładowego całego filmu z wesela i tego nie zrobi to powinna się zapalić lampka ostrzegawcza. Nie wiem dlaczego większość filmowców unika jak ognia sesji plenerowych i tego w tym przedziale cenowym możemy się spodziewać, że sesja będzie dodatkowo płatna lub wykonywana w dniu wesela.

Usługodawca powinien oddawać materiał w eleganckim pudełku z pendrive. Jak ktoś ma w ofercie płytę DVD to raczej będzie to opcja minimum powyżej. Materiału Full HD ani 4K nie oglądniecie z płyty. Pendrive lub udostępnienie gotowego filmu w innej formie na przykład streaming. Fajnie jak materiały zostaną udostępnione online do przesłania bliskim. Przy realizacji materiału spodziewajcie się jednej osoby, a jeżeli pojawią się dwie to druga osoba będzie tą z małym doświadczeniem, która pomaga głównemu wykonawcy i uczy się pracy z aparatem lub kamerą. Nie oczekujcie iż oboje będą wykonywać ujęcia na podobnym poziomie.

Podsumowanie (czego się spodziewać)

 • Filmu z bezlusterkowca oferującego już średnią/dobrą jakość
 • 2-3 letniego doświadczenia w branży ślubnej
 • Materiał będzie dobry dla mało wymagających klientów
 • Wiele opcji dodatkowych do wyboru jak plener czy fotoksiążka znacząco podnoszących cenę
 • Jednej lub dwie osoby. Druga osoba wspomagająca ucząca się lub partner
Fotografia i filmowanie ślubne

Opcja „Tego pragnę, ale wszystko zajęte”

Teraz robi się naprawdę ciekawie ponieważ będziemy mówić o szerokim przedziale cenowym 2800 – 4500zł+. Tutaj znajdziecie wszystko. Ambitnego amatora z małym doświadczeniem ślubnym, który za grosze nie wyjdzie z domu i winduje cenę jak i doświadczoną osobę, która w tym przedziale już dawno nie powinna się znajdować, ale boi się zrobić ten krok naprzód. Jest to najbardziej oblegana grupa wykonawców, więc jak w gąszczu ofert 10000 fotografów i 2500 filmowców nie dać się nabrać?. Przede wszystkim jeżeli już tu jesteś to rozumiesz lub zaczynasz rozumieć dlaczego te usługi mają taką cenę a nie inną.

Przeglądając oferty zwróć uwagę na kilka ważnych rzeczy. Zapisuj strony filmowców i fotografów, których styl Ci najbardziej odpowiada. Po rozmowach z moimi parami wiem, że pierwszy wybór kilku, a następnie selekcja i dokładne przeglądnięcie ofert to dobre rozwiązanie. Wybierz kilka firm, których materiały Ci się podobają i zacznij zabawę z tym co mogą zaoferować. Jeżeli akceptujesz styl to już połowa sukcesu. Zwróć uwagę na cenę podstawową i czy przypadkiem po dodaniu drona, pleneru w innym dniu czy albumu to cena nie skoczy o 100%. Fajna fotoksiążka w startowej cenie nie kosztuje 500zł. Ten przedział cenowy oferuje wielu dobrych wykonawców i możesz mi bardziej ufać. To miejsce oferuje również największą bazę ofert. 

Fotografia i filmowanie ślubne

Fotograf ślubny powinien mieć bogate portfolio i nie będzie się wstydzić pokazywać większych ilości zdjęć z wybranych reportaży w portfolio. Prowadzenie mediów społecznościowych i regularne wpisy to norma. Tutaj o sprzęt nie musisz się już obawiać choć i on staje się teraz mniej ważny. Znam wiele osób, które używają starszych aparatów, ale doświadczenie i warsztat nadają materiałowi duszę. Jeżeli oglądniesz więcej zdjęć to zobaczysz to coś. Nie bądź zdziwiony/a, że często usłyszysz, że termin jest już zajęty. Zapytaj jednak takiej osoby o polecenie kogoś równie dobrego. Często zdaje to egzamin. 

Filmowanie ślubne wygląda podobnie jeżeli chodzi o jakość i podejście. Filmowanie z powietrza to w większości przypadków podstawowa usługa, plener w innym dniu niż wesele, mini sesja tego samego dnia, materiały online, kilkuminutowy teledysk czy pendrive w eleganckim pudełku to norma. Taka osoba rozumie, że może już dać więcej bo przebitki z powietrza czy mini sesja w dniu ślubu wnosi smaczek do zebranego materiału. Osoba licząca sobie dodatkowo poniekąd strzela sobie w kolano bo jego portfolio może tracić przez chęć na siłę dorobienia kilkuset złotych. Doświadczone osoby rozumieją, że dając więcej mają większą szansę pozyskać nowych klientów z polecenia. 

Fotografia i filmowanie ślubne

“Już rozumiem skąd te ceny”

Jeżeli udało mi się wytłumaczyć Wam kwestie budżetu i dlaczego jest on tak ważny to już jakiś sukces z mojej strony. Teraz chciałbym Wam przybliżyć kilka sposobów na szukanie tego wymarzonego usługodawcy. Sprawa będzie bardzo podobna jeżeli chodzi o fotografię ślubną i filmowanie ślubne. Oczywiście macie do dyspozycji cały internet i świat poza nim. 

Jedną z pierwszych możliwości jaka przychodzi mi do głowy to wyszukiwarka google. Wpisujcie tutaj frazy “fotograf ślubny +miasto”. Dzięki temu zobaczycie strony fotografów, którzy działają w Waszym rejonie. Jest sporo osób, które jeżdżą jedynie do 100km, ale znam też takie osoby, które pojadą i na koniec świata. Dzięki temu można zawęzić obszar poszukiwań i dostaniecie mniej odpowiedzi, że to za daleko i ktoś nie przyjedzie. 

Fotografia i filmowanie ślubne

Grupy ślubne na Facebook’u – poradnik ślubny

Kolejnym miejscem na poszukiwanie są grupy ślubne na Facebooku. Tworzycie na specjalnej grupie wpis z Waszym terminem (zaznaczcie, żeby zgłaszały się tylko te osoby, które mają wolny termin), oczekiwaniami plus kwotę jaka Was interesuje za usługę. Jestem przekonany, że w ciągu kilku godzin komentarzy pod wpisem będzie kilkadziesiąt, a następnego dnia może i ponad 100 czy 200. Przeszukanie takiej ilości ofert jest bardzo czasochłonne, ale do zrealizowania. Szukajcie takich komentarzy, które mają like, serduszka itd. Są to oferty polecane przez poprzednich usługodawców i nie tylko.

Nieraz jednak pytając o szczegółową ofertę przeczytacie odpowiedź, że termin już zajęty. Jest to częsta praktyka, że piszą osoby, które nie mają tego terminu wolnego tylko po to aby być widocznym. Chciałbym dodać tu jeszcze jedną poradę. Jeżeli już kontaktujecie się z wieloma osobami na fanpage to nie róbcie tego masowo kopiując i wklejając tekst. Po kilku wysłanych zapytaniach kolejne wiadomości będą trafiały do spamu i taki ktoś zobaczy ją może po kilku miesiącach. Sam tak miałem nie raz. Algorytmy nie lubią spamu.

Fotografia i filmowanie ślubne

Instagram – poradnik ślubny

Instagram to potężne narzędzie do szukania fotografa i filmowca. Używajcie #,które Was interesują. Na przykład #sesjaplenerowa #teledyskslubny #fotografslubny #ślub i tym podobne. Znajdziecie wiele fajnych zdjęć i fotografów. Zapisujcie sobie je. Możecie szukać też po miejscach, w których chcecie zrobić wymarzoną sesję plenerową na przykład #sesjawgorach #rustykalnasesja itp.

Tik Tok – poradnik ślubny

Kolejnym miejscem jest Tiktok. Tak nie pomyliłem się. Coraz więcej osób umieszcza tam filmy prezentujące siebie samych i nie tylko. Na przykład często widzę filmy z poradami fotograficzno filmowymi przez polskich twórców. Takie osoby często zajmują się również ślubami. Jeżeli spodoba się Wam to co robi dana osoba i poczujecie chemię to warto pogrzebać dalej i zobaczyć portfolio. Czemu nie?. Chemia między usługodawcą, a Wami jest bardzo ważna.

Fotografia i filmowanie ślubne

Portale ślubne – poradnik ślubny

Bardzo ważnym miejscem są portale ślubne z ofertami fotografów, filmowców, sal, dekoratorów, aut… Znajdziecie tu prawie wszystko. Wchodzicie w kategorię, która Was interesuje, wprowadzacie przedział cenowy i gotowe. No prawie. Na samym początku pojawią się osoby z najwyższym pakietem i te, które najwięcej zapłaciły za promocję. Nie sugerujcie się tym, że pierwsza osoba jest najlepsza. To nie tak działa. Przeglądnijcie oferty z pierwszej czy drugiej strony. Zobaczycie jaki jest schemat. Poczytajcie sobie na takich stronach opinie o wykonawcach. Jeżeli je ma to już jakiś start. 

Pinterest

Jeszcze jednym miejscem jakie przychodzi mi do głowy to Pinterest. Podobnie jak na instagramie. Wpisujemy czego szukamy i dzieje się magia. 

Jak już zdążyliście zapewne zauważyć rynek oferuje wszystko czego można sobie wymarzyć. Waszym zadaniem jest odszukanie tego czegoś co Was zachwyci. Życzę cierpliwości i liczę, że uda się Wam odnaleźć wymarzoną ekipę.

Zapraszam na kolejną część poradnika ślubnego o tym na co zwrócić uwagę przeglądając ofertę i portfolio.

Fotografia i filmowanie ślubne

Zobacz inne nasze poradniki


O autorze

Arkadiusz Zajas jest twórcą filmów ślubnych, komercyjnych jak i zdjęć reklamowych. Założyciel marki Allemedia w 2008 roku kontynuuje swoją podróż realizując różne projekty zostawiając w nich cząstkę siebie. Cykl wpisów poświęcony branży ślubnej ma na celu pokazanie od kuchni jak wygląda praca fotografa i filmowca ślubnego i również pomoc w organizacji tego wymarzonego dnia.

Strony, które warto zobaczyć

Filmowanie ślubne i fotografia ślubna, które wykonujemy z pasją od kilkunastu lat.

Poradnik ślubny, w którym znajdziesz wiele porad odnośnie przygotowania do ślubu, wesela i pracą z nami.

Gazeta Weselna – darmowy szablon. Popularna atrakcja na weselu, z której skorzystało już setki Młodych Par.

Jeżeli nie masz czasu na samodzielne wykonanie gazety weselnej to zleć jej wykonanie nam. Zobacz ile kosztuje Gazeta Weselna i Gazeta Ślubna.