Poradnik ślubny. Ceremonia ślubna okiem fotografa i filmowca.
Jesteśmy już w drodze do kościoła, a poradnik ślubny już na ukończeniu, więc dla Was to czas skupienia i dużych emocji. Patrząc na ten moment ze strony fotografa ślubnego czy filmowca ślubnego jest to chwila, w której trzeba być gotowym na wszystko. Teraz nie ma już czasu na poprawianie ujęć czy długie pozowanie. To co zrobimy już tak zostanie.
Dobrze, więc co się dzieje gdy jesteśmy już na parkingu przed kościołem czy innym miejscu gdzie będziecie ślubować sobie miłość?.
Przede wszystkim informujemy nasze pary, żeby po przyjeździe na miejsce nie wychodzili od razu z auta. My jako usługodawcy potrzebujemy kilku minut na przygotowanie się do pracy. Fotograf ma nieco ułatwioną sprawę przygotowań bo aparaty ma przy sobie i działa.
Inaczej wygląda sprawa od strony filmowania ślubnego przez kamerzystę na wesele. Muszę podpiąć jeden mikrofon krawatowy panu młodemu, żeby jakość audio podczas przysięgi była bardzo dobra. Drugi rejestrator umieszczany jest w okolicy głośnika w kościele żeby nagrać to co jest mówione. Trzeci rejestrator należy umieścić w pobliżu chóru, skrzypaczki czy kapeli jeżeli ta nie używa nagłośnienia w kościele. To wszystko zajmuje kilka minut. Inne elementy dodatkowe to na przykład druga kamera na statywie skierowana na księdza podczas kazania, ale to wszystko zależy od ustaleń z Parą Młodą jaką formę filmu wybrali. Zawierającą większą ilością elementów z kościoła czy skrót.
Sprzęt rozstawiony, więc co dalej? – poradnik ślubny
Jeżeli czas na to pozwala i jest już ksiądz, a para młoda nie idzie do niego przed ceremonią wypada do niego podejść i się przywitać. Tutaj bardzo często tego czasu brakuje i trzeba wybierać. Czy zrobić więcej ujęć parze młodej czy czekać na księdza. Oczywiście powinniśmy wybrać czas z naszymi parami ryzykując czasem krzywe spojrzenie z ołtarza. Wszystko zależy od sytuacji ponieważ jesteśmy stawiani podczas różnych wyborów tego dnia.
Ostatnie chwile przed ceremonią poświęcamy na przypomnienie kilku ważnych rzeczy, o których rozmawialiśmy jeszcze w domu czy hotelu. Po pierwsze jest to Wasza ceremonia i skupcie się na sobie. Dopóki nie damy Wam znać nie spoglądajcie do obiektywu. Jeżeli poczujecie, ze druga strona denerwuje się bardziej od Was to podajcie sobie dłoń. Wiecie jak rozluźnić atmosferę prawda?. To zawsze pomaga. Nie ma co się wstydzić i myśleć, że w kościele nie wypada. Wręcz przeciwnie. Kochacie się i każda z osób tu obecnych dobrze o tym wie.
Jeżeli stanie się coś czego nie zaplanowaliście to niczym się nie martwcie. Idźcie przed siebie i przyjmijcie to do wiadomości. Tak miało być, że organista zapomniał o ślubie, nie mogliście odwiązać obrączek przed założeniem na palec, czy przez burzę nie było prądu w kościele. Podnosicie głowę do góry i krok za krokiem idziemy do celu.
Jeżeli już siedzicie na miejscu to pozostaw bukiet na przygotowanym do tego miejscu przed sobą lub w pobliżu. Nie musisz go ciągle trzymać. Podczas ceremonii fotograf i filmowiec będą w Waszym pobliżu robiąc wiele ujęć żeby film i zdjęcia były różnorodne. Jeżeli kościół będzie mały, zabytkowy, drewniany to te zdęcia będą się różniły od tych z bazylik, gdzie przestrzeni jest aż nadmiar.
Podczas przysięgi stójcie naprzeciwko siebie i nie patrzcie na księdza bo to nie jemu ślubujecie. Będzie to nieciekawie wyglądało na zdjęciach. Po ślubowaniu będzie już nieco luźniej. Zawsze widzę te spojrzenia i uśmiech, że się udało.
Część planu wykonana idziemy w dobrym kierunku! – poradnik ślubny
Przed wyjściem z kościoła pozwólcie, aby najpierw zrobili to goście. Jeżeli nie wiedzą o tym, żeby wcześniej wyjść to świadek czy świadkowa zawsze pomoże, poinformuje gości i rodzinę. Nie powinniście wychodzić z kościoła pierwsi. Fajnie jak czekają na Was najbliżsi z racami, kwiatami, monetami, ryżem jeżeli parafia na to pozwala. Można wtedy zrobić na filmie niesamowite slow motion.
Jeżeli pogoda i usytuowanie kościoła na to pozwala to ten moment jest dobry na zdjęcie grupowe. Zazwyczaj proszę o brawa dla młodych czy jakieś skromne „gorzko, gorzko”. Dużo fajniej to wygląda na filmie i zdjęciach niżeli stanie i wpatrywanie się w obiektyw. Jeżeli okoliczności na to nie pozwalają to takie zdjęcie można wykonać na sali lub obok na zewnątrz. Tu wszystko zależy od miejsca.
Co fajnie wygląda na zdjęciach i filmie?:
- świece przy ławkach
- oprawa muzyczna przez chór, kapelę czy zespół
- jak macie świadomość, że jesteście tam dla siebie
- ksiądz, który podniesie Was na duchu w chwili zdenerwowania
- dobrze jak goście wiedzą, żeby nie wychodzić z ławek i nie robić przesadnie zdjęć. Od tego macie nas
Zapraszam na kolejną część poradnika ślubnego o niezapomnianych chwilach podczas zabawy weselnej. Jak to zrobić?.
Zobacz inne nasze poradniki
- Sesja ślubna w Tatrach
- Sesja ślubna w górach – Łomnica na Słowacji
- Sesja ślubna Zamek w Mosznej – Ile kosztuje sesja ślubna?
- Fotograf i kamerzysta na wesele – Ile kosztuje w 2025 roku?
- Sesja ślubna w górach Popradzki Staw – Poradnik ślubny
O autorze
Arkadiusz Zajas jest twórcą filmów ślubnych, komercyjnych jak i zdjęć reklamowych. Założyciel marki Allemedia w 2008 roku kontynuuje swoją podróż realizując różne projekty zostawiając w nich cząstkę siebie. Cykl wpisów poświęcony branży ślubnej ma na celu pokazanie od kuchni jak wygląda praca fotografa i filmowca ślubnego i również pomoc w organizacji tego wymarzonego dnia.
Strony, które warto zobaczyć
Filmowanie ślubne i fotografia ślubna, które wykonujemy z pasją od kilkunastu lat.
Poradnik ślubny, w którym znajdziesz wiele porad odnośnie przygotowania do ślubu, wesela i pracą z nami.
Gazeta Weselna – darmowy szablon. Popularna atrakcja na weselu, z której skorzystało już setki Młodych Par.
Jeżeli nie masz czasu na samodzielne wykonanie gazety weselnej to zleć jej wykonanie nam. Zobacz ile kosztuje Gazeta Weselna i Gazeta Ślubna.