Poradnik ślubny. Jak zaplanować dzień ślubu z fotografem i filmowcem?
Gratulacje!. Poradnik ślubny masz już w połowie przeczytany. Jesteś na etapie, gdzie masz już wymarzoną ekipę do uwiecznienia swojego ślubu. Po wielu dniach i miesiącach przygotowań przyszedł ten Wasz dzień, w którym będzie trzeba również oswoić się z obiektywem.
Praca z fotografem ślubnym, kamerzystą powinna być przyjemnością i powinniście czuć się w ich obecności swobodnie.
Jak, więc stworzyć nieprzeciętną atmosferę i pomóc obu stronom? – Poradnik ślubny
Mam kilka sposobów, aby ją rozluźnić. Wcześniej jednak chciałbym zacząć od czegoś innego.
Poznawanie pary młodej jak i fotografa powinno rozpocząć się już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej, a nawet podczas pisania pierwszego email’a. Ja zawsze staram się zrozumieć drugą stronę i jestem świadomy tego, że 80% moich par po raz pierwszy będzie stawać przed obiektywem fotografa/filmowca i kontaktować się w tej sprawie. Na początku staram się wyczuć i jak najlepiej poznać daną parę. Czy są otwarci, lubią eksperymenty, szaleństwa czy też są bardziej stonowani i potrzebują więcej czasu i przestrzeni, aby się otworzyć. Tego też powinniście wymagać od fotografa ślubnego i filmowca ślubnego.
Żeby powstały niezapomniane chwile musicie się polubić i obie strony powinny zrozumieć co tutaj robią. Bez tego powstanie bariera, mur, który może powodować problemy.
Przede wszystkim ja jako fotograf/filmowiec proponuję zrezygnować z formy grzecznościowej „Pan/Pani”. To dobry początek. Dobrze zrobić to już na spotkaniu podczas rozmowy o ofercie i podpisywaniu umowy.
Zaczynamy się lubić co dalej? – poradnik ślubny
Świetnym momentem na przełamanie lodów jest sesja narzeczeńska podczas, której spędzicie z fotografem godzinę lub dwie tworząc pamiątkę waszego narzeczeństwa. Jakie wybrać miejsca na sesję narzeczeńską czy plenerową?. Przygotuję dla Was specjalny artykuł.
Kiedy zacząć przygotowania z fotografem i filmowcem?- poradnik ślubny
Bezpośrednie przygotowania do tego dnia proponuję rozpocząć około dwa tygodnie przed dniem ceremonii. Ja osobiście nie robię tego wcześniej ponieważ staram się przygotowywać do zleceń na bieżąco. Rozmawiając z parą miesiąc przed ceremonią mając przed sobą kilka innych realizacji wiele rzeczy może umknąć uwadze i po prostu o nich zapomnicie.
Kontakt rozpoczynam dwa tygodnie wcześniej od telefonu co tam słychać i jak nastroje. Następnie informuję, że prześlę na adres email taki mój osobisty planer wesela składający się z prawie trzydziestu pytań. Może wydawać się dużo ale to pytania takie jak:
- numery telefonów do Państwa Młodych
- dokładne adresy przygotowań i pinezki z google map. Dlaczego pinezki?. Dlatego iż jeżdżąc po Polsce jest wiele miejscowości bez ulic z tylko z samym numerem. Na przykład Miejscowość 178. Tutaj pojawia się problem ponieważ google często nie jest precyzyjny i trzeba szukać domu nawet kilka kilometrów dalej… Przesyłając pinezkę dokładnie wiem które to miejsce. Taka porada dla wszystkich
- nazwa zespołu/DJ, oprawy muzycznej w kościele i fotografa/kamerzysty. Lubię wiedzieć z kim będę pracował i poznać styl pracy. Często dzwonię do fotografa żeby potwierdzić czy na pewno będzie o tej samej godzinie co ja żeby nie filmować czy fotografować przygotowań danej osoby dwa razy bo czasowo nie było to zgrane.
- godziny przygotowań, adres kościoła, ustalone wymagania co do ceremonii ślubnej.
- ilość gości. Przydaje się żeby mieć z tyłu głowy jak wykonać zdjęcia grupowe, rodzinne itd.
- gdzie i jak chcecie zorganizować pierwsze spotkanie Młodej Pary
- wiele pytań organizacyjnych. Czy robimy ujęcia grupowe pod kościołem, czy filmować całość kazania czy wystarczy skrót, proszę również o to, aby rodzice składali życzenia na początku albo na końcu kolejki, przypominam o sesji plenerowej itd.
Wychodzę z założenia, że lepiej zadać więcej pytań przed ślubem i dokładniej zaplanować ten dzień niż potem usłyszeć od Pary Młodej „myślałam, że to dla Ciebie oczywiste”. Niestety czasem nie jest i jeżeli dokładnie ustalimy nasze oczekiwania przed ślubem to powinno być super. Ważne jest żeby z takim planerem zapoznały się obie strony. Czasem miałem taką odpowiedź od Pana Młodego „Nie martw się Arek, Kasia to uzupełni”. Wtedy zapalała mi się lampka. „Nie nie Ty tez musisz to przeczytać bo jest tam dużo ważnych spraw”.
Więc jak przygotować się na pracę przed obiektywami i jak fajnie zaplanować ten dzień? – poradnik ślubny
To co powinniście wiedzieć umawiając fryzjerkę, wizażystkę czy kosmetyczkę to to, że czasem coś może pójść nie po Waszej myśli. Co sezon spotykam się z sytuacją, gdy Pani Młoda jest spóźniona przez kosmetyczkę i cierpią na tym jej przygotowania i reszta dnia. Wyobraźcie sobie sytuację, w której przyjeżdżam do Pani Młodej na godzinę 10, przygotowania mieliśmy rozpocząć o 10:20, a ona pojawia się o 11, gdzie o 11 miałem już jechać do Pana Młodego. Pojawia się nerwowa atmosfera ja pytam się co mam robić i nikt nic nie wie i czeka na podjęcie decyzji.
Wszystko się opóźnia, nic nie jest zrobione na 100% jak powinno tylko na 50%. Fotograf, ani filmowiec nie są zadowoleni z efektów bo pracowali w pośpiechu i nie zrobili zamierzonego planu, aby ostatecznie zadowolić klientów. Nam na prawdę zależy na wykonaniu dobrego materiału ponieważ każde zlecenie to nasza wizytówka. Profesjonalista nie chce się potem wstydzić, że nie rozwinął skrzydeł przez brak czasu i nie jest zadowolony z tego co stworzył.
Dażę do tego, że wypadki się zdarzają i zawsze lepiej mieć nieco więcej czasu w zapasie niżeli mieć wszystko wyliczone co do minuty. Znam fotografów, którzy nie przyjadą wcześniej bo im się nie chce. Przyjadą do Pana Młodego na 15 minut i jadą dalej. Zdjęcia odbębnione niech impreza trwa. Niestety w 15 minut, gdzie trzeba zrobić detale, wejść w rodzinę, porozmawiać z bliskimi, żeby się nieco oswoili z nieznajomym w ich domu jest praktycznie niewykonalne. Nie wspomniałem jeszcze przecież o ubieraniu sukienki, portretach itp.
Bardzo ważny podczas tego momentu jest nastrój. Jako usługodawca staram się w chwilach nerwówki wprowadzić spokój i swoimi sposobami pokazać, że wszystko jest pod kontrolą.
Czas to bardzo ważny element tego dnia, którego ciągle brakuje – poradnik ślubny
Przed moim przyjazdem w harmonogramie moje pary dostają informację, żeby w pokoju przygotowań zostawić biżuterię, sukienkę, buty, dodatki, zaproszenia. Fotograf ślubny będzie miał wszystko pod ręką i nie będzie musiał zawracać Ci głowy, gdzie masz to i tamto. Wystarczy zostawić to na stoliku. My już zajmiemy się kompozycją.
Fajnie jak będzie z Wami jak najwięcej bliskich osób. Rodzeństwo, przyjaciele, przyjaciółki, rodzice. Jeżeli macie ogród będzie można zrobić takie przygotowania na zewnątrz. Dlaczego nie?. Od lat za każdym razem to proponuję jeżeli jest taka możliwość. Wygląda to mniej więcej tak, że Pani młoda zakłada suknię w domu, a następnie resztę dopinamy na zewnątrz.
Jeżeli chcecie możecie zabrać szampana i wznieść fajny toast. Również rozluźnia to atmosferę tego dnia.
Przygotowania to ten czas, gdzie w większości przypadków panuje kontrolowany chaos. Tata jeszcze bez koszuli, mama wraca od fryzjera, brat popija z kuzynem whiskey. No może mnie poniosło, ale były takie historie. Dlatego tego dnia staram się, żeby moje pary nie musiały mieć jeszcze moich pytań na głowie. 90% rzeczy mamy ustalone przed dniem ślubu. Zawsze jednak przychodzą sprawy, o których nikt nie wiedział, ale takie można szybko ustalić.
Jeżeli Wasze przygotowania odbywają się 10-15minut między lokalizacjami to nie ma problemu. Większy problem pojawia się, gdy dojazd w jedną stronę zajmuje już około 30-45 minut. Taki problem jest jednak rzadkością. Gdy odległości się wydłużają to taka osoba przygotowuję się w hotelu na przykład przy sali weselnej i tam też robimy materiał.
To wszystko są sprawy organizacyjne i trzeba je dogadać bezpośrednio z Wami odpowiednio wcześniej. Czasami robiłem przygotowania w momencie przyjazdu Pana młodego do domu Pani młodej. Znajdowaliśmy jakiś pokój i tak wykonywaliśmy ujęcia. Takie rozwiązanie jednak to już ostateczność, gdy nie ma innego wyjścia.
Mamy, więc już zakończone przygotowania i przyszedł czas na pierwsze spotkanie. Tutaj w zależności od Waszych oczekiwań można to zrobić na wiele sposobów. Na śląsku będą wykupiny i nie będzie tak łatwo. Jadąc do Nowego Sącza spotkacie kapelę z drużbą prowadzącego Pana młodego. Innym sposobem na pierwsze spotkanie jest oczekiwanie Pana Młodego w ogrodzie/salonie na przyjście narzeczonej. To jest ta minuta, która jest specjalnie dla Was. Fotograf ani filmowiec się nie odzywają i dzieje się magia. Często łzy, radość, euforia. Takie chwile warto zapamiętać i do nich wracać. Jaką formę wybierzecie zależy od Was.
Jedną ze spraw jakie chciałbym jeszcze poruszyć to zaangażowanie Pary młodej i nasze. Pamiętajcie o tym, że choć byście mieli fotografa z najwyższej półki, za „miliony”, z dziesiątkami nagród to zdjęcia nie robią się same. My uwieczniamy Was. Bardzo ważne jest nastawienie, dobra pozytywna energia i zaangażowanie. Jeżeli chce się Wam stworzyć super pamiątkę to nam również będzie się lepiej pracowało i łatwiej zrobimy to co wszyscy chcemy. Uwiecznić ten dzień najlepiej jak tylko potrafimy.
Pamiętajcie, że w każdej chwili możecie zapytać fotografa co się teraz będzie działo i jak to zrobić technicznie, żeby było dobrze. Często podpowiadam jak ustawić się do błogosławieństwa ponieważ Wy nie musicie mieć wiedzy jak dobrze będziecie wyglądać w danym świetle i miejscu. My patrzymy przez obiektyw i dzięki doświadczeniu wiemy co i gdzie powinno być wykonane. To jest nasz obowiązek oddać jak najlepiej uwiecznioną historię Waszego dnia. Fotograf i filmowiec jest zawsze do Waszej dyspozycji.
Zapraszam na kolejną część poradnika ślubnego o ceremoni ślubnej okiem fotografa i filmowca.
Zobacz inne nasze poradniki
- Sesja ślubna w Tatrach
- Sesja ślubna w górach – Łomnica na Słowacji
- Sesja ślubna Zamek w Mosznej – Ile kosztuje sesja ślubna?
- Fotograf i kamerzysta na wesele – Ile kosztuje w 2025 roku?
- Sesja ślubna w górach Popradzki Staw – Poradnik ślubny
O autorze
Arkadiusz Zajas jest twórcą filmów ślubnych, komercyjnych jak i zdjęć reklamowych. Założyciel marki Allemedia w 2008 roku kontynuuje swoją podróż realizując różne projekty zostawiając w nich cząstkę siebie. Cykl wpisów poświęcony branży ślubnej ma na celu pokazanie od kuchni jak wygląda praca fotografa i filmowca ślubnego i również pomoc w organizacji tego wymarzonego dnia.
Strony, które warto zobaczyć
Filmowanie ślubne i fotografia ślubna, które wykonujemy z pasją od kilkunastu lat.
Poradnik ślubny, w którym znajdziesz wiele porad odnośnie przygotowania do ślubu, wesela i pracą z nami.
Gazeta Weselna – darmowy szablon. Popularna atrakcja na weselu, z której skorzystało już setki Młodych Par.
Jeżeli nie masz czasu na samodzielne wykonanie gazety weselnej to zleć jej wykonanie nam. Zobacz ile kosztuje Gazeta Weselna i Gazeta Ślubna.